Boşanma Duruşmasına Katılmak Zorunlu Mu?

Boşanmak isteyenlerin merak ettiği sorulardan biri de mahkemeye katılıp katılmayacakları konusudur. Bu durum anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma durumuna göre farklı olarak cevaplandırılmalıdır.


ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASINDA DURUŞMAYA KATILMAK ZORUNLU MU?

Anlaşmalı boşanma davalarında eşler, serbest iradeleriyle bir anlaşmalı boşanma protokolü hazırlar ve bunu aile mahkemesine ibraz ederler.


Anlaşmalı boşanmada eşler protokol imzalayıp bunu aile mahkemesi hakimine sunsalar bile bir kez duruşmaya katılmak zorundadırlar.

Anlaşmalı boşanmada tarafların kendini avukatla temsil ettirmesi halinde de yine bir kez duruşmaya katılarak boşanmak istediklerini aile mahkemesi hakimine beyan etmeleri zorunludur.


ÇEKİŞMELİ BOŞANMA DAVASINDA DURUŞMAYA KATILMAK ZORUNLU MU?

Çekişmeli boşanma davasında ise duruşmaya katılma zorunluluğu bir avukatla temsil edilip edilmediğinize göre değişecektir.

Çekişmeli boşanma davasında bir avukat tutmuşsanız duruşmaya bizzat katılmanıza gerek yoktur. 

Boşanma davası avukatınız sizin adınıza davayı başından sonuna kadar takip edecektir.


Çekişmeli boşanma davasında avukatınız yoksa bu kez durum farklıdır. Eğer davacıysanız yani davayı siz açtıysanız tüm duruşmalara katılmanız yasal bir zorunluluktur. Ancak eşiniz tarafından size dava açıldıysa bu durumda boşanma davasına katılmak zorunlu değildir.


Önemle belirtmeliyiz ki boşanma süreci manevi anlamda ağır yükler getiren bir dönemdir. Bu dönemde alanında uzman bir boşanma avukatı ile çalışmanız hak kaybına uğramamanız açısından önemlidir.


Özellikle de çekişmeli boşanma davasında hakim karşısına çıkmadan istediğiniz sonuca boşanma avukatı aracılığıyla ulaşabilirsiniz.